headerphoto
Faq - pytania

Kryzys. Mamy ważniejsze sprawy. (?)

Przychodzi kryzys i co robi firma? Jaka jest nasza reakcja? Jesteśmy zmuszani do cięcia kosztów, wstrzymujemy inwestycje, zwalniamy pracowników. W późniejszym czasie zajmujemy się powierzchowną rekonstrukcją przedsiębiorstwa. Czy to jest skuteczne? Czy zrobiliśmy wszystko...?
Kiedy jest dobry czas na analizę własnej firmy, kto o tym decyduje i komu na tym zależy?
Właśnie teraz jest idealny czas aby się nad tym zastanowić. Kto z Was wie jakie koszty na energię elektryczną ponosi przedsiębiorstwo w dzień wolny od pracy lub w nocy? Nigdy nie będzie lepszego czasu na instalację takich systemów bo właśnie teraz wszyscy się nad tym zastanawiamy (byliśmy zmuszeni) oraz mamy możliwości. Nasz system to mała inwestycja, ale skuteczna ochrona przed zbędnymi kosztami.

Dlaczego tak ważną rzeczą jest wiedza o chwilowym zużyciu energii?

Właśnie to jest meritum problemu. Czy daje nam jakąś wiedzę rachunek za zużytą energię elektryczną - po prostu przyjmujemy jego wartość do wiadomości i płacimy.
Nie wiemy nic, dokładnie nic. Nie wiemy ile zużywamy energii w nocy; jakie koszty to koszty stałe niezależne od produkcji; czy mamy dobrze dobraną taryfę energetyczną, czy zamówiona moc maksymalna jest poprawnie określona; czy zapłacimy jakieś kary razem z rachunkiem, czy występują u nas zdarzenia energetyczne; czy znamy moc chwilową i od czego jest ona uzależniona lub czy wiemy ile kosztuje nas wyprodukowanie naszego produktu. Nawet nie wspominam w tym miejscu o innych mediach takich jak woda, gaz, sprężone powietrze czy zupełnie inny czynnik.
Jeżeli jednak to wszystko wiesz - nie potrzebujesz naszego systemu.

Dlaczego miałbym zainstalować taki system u siebie w firmie?

To nie jest wcale proste pytanie. Powodów może być wiele. W czasie naszych instalacji naprawdę spotykaliśmy się z bardzo różnymi powodami założenia tego systemu. Istnieją oczywiście powody uniwersalne: monitorowanie zużycia w celu oszczędności, przypisania kosztów, bilansowania, doboru taryfy, unikania kar, centralizacji odczytu, automatyzacji kontroli. Montaż takich systemów jest nieuchronny - one powodują, że jesteśmy w pełni świadomi za co płacimy i czy musimy tyle płacić. Takie instalacje to jedyna droga do wprowadzania oszczędności bez ponoszenia znaczących kosztów. Światowe organizacje np.: ESMA (European Smart Metering Alliance) informują, że sama wizualizacja bezpośrednia u odbiorcy wprowadza oszczędności rzędu 5-15% a sama archiwizacja to rząd 0-10%.

Co mi daje wizualizacja zużycia energii elektrycznej?

Światowe organizacje np.: ESMA (European Smart Metering Alliance) informują, że sama wizualizacja bezpośrednia u odbiorcy wprowadza oszczędności rzędu 5-15%, a sama archiwizacja to rząd 0-10%. Wizualizacja i dane to dokładnie to co potrzebujemy aby dokładnie określić swój profil energetyczny, określić właściwą taryfę, wyznaczyć miejsca oszczędności, optymalizować, automatycznie kontrolować i przeciwdziałać.

Kto ma się zająć analizą wyników?

Czy to jest trudne? Czy to wymaga szczególnej wiedzy?
Droga jest następująca: Po instalacji każdego systemu szkolimy pracownika, uczymy go analizować pomiary, uczymy wyciągać wnioski z wizualizacji, uczymy procesów automatyzacji. Jednak to oni, pracownicy firmy w której zainstalowano system posiadają największą wiedzę - znają procesy produkcyjne, zmianowość, liczbę pracowników, priorytety produkcyjne, cykle maszynowe itp. Dopiero połączenie tej wiedzy daje prawdziwą wiedzę o profilu energetycznym firmy. To proces długotrwały bo trzeba się tego nauczyć - wtedy optymalizacja jest najbardziej skuteczna. Jednak w każdym procesie zaczynamy od najprostszych rzeczy: czy jakakolwiek firma wie ile zużywa energii elektrycznej w nocy? Czy ktoś wie dlaczego zużycie energii jest na tak wysokim poziomie skoro wszyscy mają np. przerwę śniadaniową? Czy ktoś w firmie wie jaki jest stosunek zużytej energii do całkowitych kosztów wyprodukowanego towaru? To są trudne pytania ale nie jest trudno na nie odpowiedzieć mając zainstalowany system X-Meter.

Czy mogę zobaczyć zużycie z poprzednich dni?

Archiwizacja to jedna z głównych cech systemu. Urządzenia X-Meter wyposażone są w pamięć 250 dni.
Również samo oprogramowanie systemowe można ustawić tak aby automatycznie pobierało dane z urządzeń. Pobrane dane są do dyspozycji - możemy dowolnie z nich korzystać. Możemy je wykorzystywać do analizy zużycia w celu ograniczenia kosztów, do analizy jak zużycie energii elektrycznej koreluje z innymi procesami w naszej firmie. Możemy sprawdzić czy wybrana taryfa jest optymalna lub czy występowały jakieś niepokojące zdarzenia.

Nie chcę planować całego systemu od razu. Czy jest to możliwe?

Elastyczność - to jedna z podstawowych cech naszych rozwiązań. Rozbudowa systemu jest bezproblemowa i nie wymaga znacznego budżetu.
Oprogramowanie systemowe nie wymaga zakupu dodatkowych licencji. Koszty powiązane są wyłącznie z uruchomieniem dodatkowego punktu pomiarowego. Nawet aktualizacja firmware`u lub dołożenie modułu np. pomiaru harmonicznych nie wymaga żadnej ingerencji w instalacje lub wymianę urządzeń.

Mam kłopoty z przekraczaniem mocy czynnej zamówionej oraz biernej - płacę kary. (?)

Rozwiązaniem jest odpowiednie zakontraktowanie mocy czynnej i kontrola mocy biernej. Jednak najpierw należy ustalić z jakiego powodu następują przekroczenia, co jest jej przyczyną i jak ją wyeliminować. Aby doprowadzić do odpowiednich wniosków konieczna jest całodobowa obserwacja przyłączy energetycznych. Założenie systemu Energy Team to najprostsza i najbardziej skuteczna inwestycja aby mieć kontrolę nad takimi szczegółami. Możliwość alarmowania dodatkowo zautomatyzuje cały proces. Archiwizacja doprowadzi do odpowiednich wniosków. Wnioski pomogą wyeliminować przyczynę płacenia kar.

Czy system ma funkcje automatycznego powiadamiania i kontroli?

Każde urządzenie zainstalowane w systemie ma możliwość konfiguracji alarmów - to są właśnie automatyczne powiadomienia. Zdarzenia alarmowe można zaprogramować na każdą zmierzoną wielkość np.: napięcia, prądy, moce, wspólczynnik mocy itp. To bardzo istotna cecha naszych urządzeń – są bardzo pomocne i niezawodne.

Moja firma ma kilka oddziałów. Czy to jest problem?

Dla naszego systemu ilość oddziałów nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Możemy połączyć ze sobą te oddziały, analizować ich zużycie i kontrolować obciążenia. Każdy system musi być tylko podłączony do sieci lokalnej LAN – tak jest przecież zawsze. My zajmujemy się konfiguracją i odpowiednim połączeniem.

Mam już podobny system. (?)

Co to znaczy "mam już podobny system"?
Aby móc powiedzieć w ten sposób najpierw należy poznać możliwości i cechy naszego systemu. To system bardzo innowacyjny, elastyczny i ekonomiczny. Za jego funkcjonalnością przemawia również ilość wykonanych instalacji. Te cechy powodują, że Energy Team tworzy systemy oparte na zaspokajaniu indywidualnych potrzeb klientów i w ten sposób staje się bezkonkurencyjny.

Czy to urządzenie pomoże mi w doborze taryfy?

To najprostszy sposób na kontrolę czy firma ma prawidłowo dobraną taryfę energetyczną i czy maksymalna moc czynna jest na dobrym poziomie. Mając dane archiwalne z poprzednich miesięcy możemy w prosty sposób określić ile kWh lub MWh zostało zużytych w konkretnym przedziale czasowym - wszystko jest liczone automatycznie, my zmieniamy tylko profil energetyczny w programie systemowym. Nie mając zainstalowanego na stałe takiego systemu nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniej taryfy.

Co będę mógł monitorować po zainstalowaniu systemu w mojej firmie?

To mocno zależy od struktury i wielkości systemu. Podstawową cechą zainstalowanego systemu jest monitorowanie zużycia i parametrów sieci elektrycznej. Jednak do naszego systemu możemy włączyć również inne media jak woda, gaz, ciepło, powietrze, para. Jeżeli istnieje przetwornik z wyjściem impulsowym bez problemu podłączymy go do systemu. Dodatkową zaletą jest to, że na opomiarowane media można również "zakładać" alarmy (np.: przekroczenia zużycia wody, brak ciśnienia powietrza, przepływ masowy pary).

Mam pięć maszyn, które chcę opomiarować. Ile analizatorów X-Meter muszę zainstalować?

Są dwie możliwości. Pierwsza z nich to opomiarowanie wszystkich maszyn za pomocą urządzeń X-Meter. Takie rozwiązanie ma swoje plusy - każdy opomiarowany odpływ jest szczegółowo analizowany pod względem napięć, prądów, mocy, asymetrii, zdarzeń energetycznych, harmonicznych. Następuje pełna archiwizacja pomiarów. Długofalowe pomiary mogą służyć do wykrycia awarii, zmian poboru mocy - w konsekwencji prowadzi to do wczesnego alarmowania i przeciwdziałania skutkom przestojów maszyn.

Drugie rozwiązanie - troszkę tańsze - to zastosowanie na poszczególnych maszynach prostych liczników energii elektrycznej z wyjściem impulsowym, które informują wyłącznie o zużyciu energii elektrycznej (kWh). Liczniki te należy w takim wypadku podłączyć do jednego urządzenia X-Meter wyposażonego w moduł ośmiu wejść impulsowych. I w tym przypadku dane o zużyciu będą archiwizowane przez system - ta metoda jest tańsza ale też pomiar zawiera tylko informację o zużyciu energii elektrycznej.

Mam transformator i chcę opomiarować zużycie energii w firmie po stronie SN, jak to najlepiej zrobić?

Oczywiście możemy opomiarować transformator po stronie średniego napięcia ponieważ nasze urządzenia można podłączyć również w układzie pośrednim. Takie rozwiązanie jest jednak bardziej kosztowne ze względu na ceny przekładników pomiarowych pracujących na średnim napięciu - to jest jedyna wada tego rozwiązania.

Mam stare mierniki w zakładzie i chce je wymienić. Czy do istniejących układów przekładników można podłaczyć analizator X-Meter?

Jeżeli przekładniki prądowe są w dobrym stanie technicznym to wystarczy podłączyć je do urządzenia X-Meter, skonfigurować program ES3 oraz przeszkolić pracownika. W ten sposób uzyskujemy bardzo szybko tani i nowoczesny system.

Na terenie mojego zakładu działa parę drobnych firm i odsprzedaję im prąd. Czy mogę zastosować wasze rozwiązanie do opomiarowania moich klientów?

W takim przypadku oprócz wprowadzenia systemu w firmie na przyłączu głównym (tak jest w większości przypadków) stosujemy proste liczniki zużycia energii elektrycznej z wyjściem impulsowym, które podłączamy do istniejącego systemu.
Od tej chwili możemy wykonywać odczyty w sposób zdalny oraz monitorować zużycie tych firm na bierząco. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest jego automatyka i raportowanie.
Automatyka - możemy określić dopuszczalne nieprzekraczalne obciążenia dla konkretnych odbiorców i w razie przekroczeń odłączać ich (moduł przekaźnikowy XM15).
Raportownia - możemy być powiadamiani e-mail’ami (firma lub odbiorca) o przekroczeniach umówionych poborów energii elektrycznej.

Czy można sumować mniejsze odpływy?

Możemy tworzyć tzw. liczniki wirtualne na których można wykonywać operacje arytmetyczne np.: sumować razem mniejsze odpływy.

Mam za wysoki rachunek za energię, chyba muszę zmienić taryfę energetyczną. Jak to zrobić, by przypadkiem nie zamówić droższego rozwiązania?

Między innymi i do tego służy nasz system. Znając historię zużycia energii elektrycznej w określonym czasie, możemy uzyskać tą informację niemal od razu.
Wystarczy zmienić w urządzeniu przygotowany profil energetyczny z odpowiednią taryfą a od razu uzyskamy informacje ile zużyliśmy energii elektrycznej w szczycie, poza szczytem lub w godzinach nocnych.

W moim zakładzie pracują urządzenia bardzo czułe na zakłócenia. Czy dzięki analizatorowi X-Meter będę mógł zobaczyć te zakłócenia?

Jeżeli system, urządzenia X-Meter będzie wyposażone w moduł do pomiaru harmonicznych (do 25-ej harmonicznej w prądzie i napięciu) uzyskamy bardzo jasny obraz niepokojących nas zjawisk.

Czy mogę zainstalować taki analizator w domu?

A czym duże przedsiębiorstwo różni się od naszych domów?
Tylko jedną cechą - skalą zużycia energii, reszta pozostaje bez zmian. Niezależnie od wielkości każdy chce doprowadzić do optymalnego zużycia, do zmniejszenia kosztów. Elastyczność systemu nie daje nam tutaj żadnych ograniczeń a instalacja jest prosta i mało inwazyjna.

Czy mogę śledzić zużycie energii, wody i gazu nawet gdy jestem poza pracą?

Zdalny odczyt to jedna z głównych cech naszego systemu. System pozwala na pełną komunikację z użytkownikiem niezależnie od tego gdzie w obecnej chwili się znajduje - wystarczy tylko aby miał dostęp do sieci Internet oraz zainstalowany program systemowy ES3.
Za pomocą tego oprogramowania można połączyć się z własnym systemem monitorowania energii elektrycznej. Samo urządzenie posiada pamięć na 250 dni (przy uśrednianiu 15-o minutowym) dlatego nie ma konieczności codziennego łączenia i archiwizowania wyników.
Istnieje również drugi sposób - można archiwizować dane na naszym serwerze www.
To prosta metoda na uzyskanie informacji o swoim zużyciu za pomocą zwykłej przeglądarki internetowe. Wystarczy zalogować się na swoje konto i uzyskać informacje.