headerphoto
Aktualności
28.12.2010

Podsumowanie roku

Koniec roku sprzyja podsumowaniom.
Nam również miło poinformować, że w tym roku nasz system kontroli i monitoringu zużycia energii elektrycznej oraz innych mediów został uruchomiony w:
  • 5 województwach
  • 12 rożnych firmach i instytucjach
  • łącznie opomiarowaliśmy 120 punktów poboru energii elektrycznej oraz innych mediów
W tym roku zanotowaliśmy wzrost instalacji systemu o 300% w stosunku do poprzedniego roku.


Serdecznie zapraszamy do odwiadzenia naszej strony internetowej www.energyteam.pl oraz bezpośredniego kontaktu - pomożemy Państwu uzupełnić brakująca wiedzę w celu optymalnego zarządzania energią we własnych firmach.


23.11.2010

Artykuły prasowe

Aby ułatwić Państwu dostęp do informacji ukazujących się na łamach różnych branżowych czasopism, a dotyczących produktów i usług oferowanych przez firmę Astat, stworzyliśmy zakładkę „Artykuły prasowe”. W pierwszej kolejności zamieściliśmy artykuły związane z budzącą duże zainteresowanie tematyką zarządzania energią. Są to: "Zarządzanie energią- nowe wyzwania, możliwości i rozwiązania" opublikowany w "Automatyka Podzespoły Aplikacje" oraz "System kontrolno-pomiarowy X-Meter Energy Team", który się znalazł w miesięczniku "Elektro-Systemy". Oba w różnych aspektach przybliżają strukturę, działanie i korzyści jakie daje stosowanie systemu monitoringu energii elektrycznej Energy Team.
Podobną tematykę poruszają artykuły zamieszczone w kolejnych numerach biuletynu „Kalejdoskop”.

Zapraszamy do lektury >>


16.09.2010

Automatyczne Indywidualne Raporty – nowa opcja systemu X-Meter

Czy trudno jest stworzyć raport o zużyciu energii elektrycznej w całej firmie lub z poszczególnych działów? Dzięki nowej opcji tworzenia zestawień z zarejestrowanych danych, można szybko stworzyć raport o poborze energii. Opcja ta jest pomocna przy określaniu mocy umownej jak i planowaniu zakupów energii. Porównywanie zużycia z różnych dni, tygodni, miesięcy, ustawianie dowolnych zakresów pomiarowych pozwoli na szybki i łatwy (automatyczny) dostęp do danych. Obsługa jest niezwykle łatwa co pokazano na filmie.

Film pokazujący funkcjonowanie modułu AIR >>

Raporty pozwalają na:
  • określenie całkowitego zużycia energii,
  • ustalenie rozpływu energii w poszczególnych dniach, tygodniach itp.,
  • określanie mocy umownej,
  • bilansowanie kosztów,
  • znajdywanie nieprawidłowości i niegospodarności,

Dzięki eksportowi danych i ich przetwarzaniu przez nowy algorytm możemy uzyskać raport o zużyciu energii na poszczególnych liniach i obwodach elektrycznych. Dane tabelaryczne i czytelne wykresy tworzone są każdorazowo według potrzeb klienta.

Każdy z modułów raportowania jest konfigurowany pod konkretny system klienta. Dzięki temu dostajemy szybko zestawienie poszczególnych punktów pomiarowych do bilansowania kosztów.


06.07.2010

Dlaczego tak łatwo można zmienić dostawcę energii?

Według prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 89% Polaków nie wie, że można zmienić dostawcę energii elektrycznej. Dodatkowo panuje przeświadczenie, iż zmiana dostawcy jest trudna, niezrozumiała, oraz mało efektywna. Jest to przeświadczenie błędne, gdyż wszelkie formalności związane z rozwiązaniem umowy z dotychczasowym dostawcą energii może w naszym imieniu dopełnić nowy dostawca. Jedynie musimy znaleźć odpowiednią ofertę na rynku.

Korzyści są oczywiste, mniejsza cena prądu skutkuje mniejszym rachunkiem za energię. Przykładem, który wielokrotnie jest prezentowany to Częstochowa. Wprowadzono monitoring zużycia energii w obiektach należących do miasta oraz znaleziono lepszą ofertę na dostawę energii, przez co zaoszczędzono rocznie 1,3 mln złotych. W firmach i instytucjach oszczędności są możliwe do uzyskania w prosty sposób, gdyż pojawia się coraz więcej narzędzi ułatwiających ich szukanie.

Urząd Regulacji Energetyki uruchomił specjalną stronę pokazującą w jaki sposób można zmienić dostawcę energii: http://maszwybor.ure.gov.pl . Można się na niej dowiedzieć jak zmieniają dostawcę gospodarstwa domowe, a jak odbiorcy przemysłowi i instytucje.


31.05.2010

Unijny urząd statystyczny poinformował o zmianach cen energii elektrycznej

O ile najdroższa jest energia w Danii, Niemczech i Włoszech ( ok. 20-25 euro za 100 kWh), o tyle w Polsce kosztuje już niecałe 13 euro. Jednak ceny w Polsce należą do najwyższych w Europie, jeśli uwzględni się siłę nabywczą złotego (drożej jest tylko na Węgrzech).

Średnia cena energii elektrycznej w Unii to 16,5 euro za 100 kWh. W Polsce cena energii elektrycznej niestety nie będzie maleć w najbliższym czasie. Związane jest to zarówno z modernizacją istniejących sieci elektroenergetycznych i mocy wytwórczych, jak i koniecznością powstawania nowych, ekologicznych źródeł.


Źródło: PAP

24.05.2010

Monitoring energii - nowe inwestycje

Firma Astat dostrzega potrzeby przedsiębiorstw oraz wszystkich odbiorców energii elektrycznej pod postacią zwiększenia efektywności energetycznej. We Wrześni (woj. Wielkopolskie) powstanie w bieżącym roku nowe centrum zajmujące się promocją systemów monitorujących zużycie energii elektrycznej oraz innych mediów. W nowopowstałej placówce będą powstawały systemy monitorujące, w zależności od potrzeb klientów.

Temat oszczędności energii i jej efektywnego wykorzystania jest coraz bardziej dostrzegalny w czasie podwyżek cen energii oraz mediów takich jak: woda, gaz czy ciepło.

Tematem zainteresowała się również prasa lokalna "Wiadomości wrzesińskie" 20.05.2010r. w artykule: "Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?"


Więcej na ten temat w artykule "Wiadomości wrzesińskie" tutaj

21.04.2010

Ceny energii elektrycznej będą rosnąć

Jak podaje "Rzeczpospolita" ceny energii elektrycznej będą rosnąć. Na Towarowej Giełdzie Energii za megawatogodzinę energii płacono ponad 47 euro, czyli o pół euro mniej niż w krajach najdroższych, Austrii i krajach skandynawskich. W marcu ceny były nawet większe niż w Niemczech. Ceny dla odbiorców indywidualnych są niższe niż w 22 krajach członkowskich, ten stan nie utrzyma się długo. Nawet, jeśli ceny paliw pierwotnych nie wzrosną, to starzejące się moce wytwórcze i wymiana na nowe oraz promowanie odnawialnych źródeł energii mogą znacząco podnieść cenę energii elektrycznej.

Polski rynek energii jest regulowany. Nad cenami dla gospodarstw domowych czuwa Urząd Regulacji Energetyki, chociaż niektóre firmy próbują się wyłamać. Ceny dla odbiorców przemysłowych kształtuje rynek, jednak konsolidacja państwowych spółek pod szyldem PGE narzuca własne poziomy cen. W tym roku, gospodarstwa domowe płacą za energię o 5,8% więcej. Chwilowo duży wzrost cen został zahamowany przez spadek popytu i ogólnoświatowy kryzys. Wg. profesora Władysława Mielczarskiego, z Politechniki Łódzkiej ceny elektryczności po 2013 r. mogą wzrosną nawet o połowę i o 70 proc. do 2020 r.


Więcej na ten temat w artykule "Rzeczpospolitej" tutaj

12.04.2010

Automaticon 2010

Kolejny raz firma Astat zaprezentowała swoją ofertę na targach Automaticon. Podczas tegorocznej edycji mieliśmy szereg nowości. Pierwsza z nich, była nowa wersja analizatora: X-Meter 96. Jest to wersja analizatora do umieszczenia na przednich panelach w różnego rodzaju szafach sterowniczych, rozdzielnicach i skrzyniach.

Zaprezentowanymi nowościami były moduły w oprogramowaniu systemowym ES3. Pierwszy z nich, moduł strażnika mocy, to funkcja pozwalająca na poinformowanie systemu o możliwym przekroczeniu mocy umownej, zanim to przekroczenie wystąpi. Za przekroczeni mocy umownej, naliczane są dotkliwe kary przez dostawców energii, przez co moduł strażnika mocy, może poinformować użytkowników o zaistniałym fakcie, a nawet podjąć działania mające na celu wyłączenie zbędnych odbiorników. Druga nowością był moduł programowalnych zegarów. Dzięki nim możliwe jest zaprogramowanie wyjść impulsowych na urządzeniach X-Meter. Na przykład: w określonych dniach miesiąca, o określonych godzinach załączane ma być oświetlenie w budynku.X-Meter 96 - tablicowa wersja analizatoraStoisko firmy Astat


08.02.2010

Konferencja Rewal 04-05.02.2010

Tytuł konferencji: Systemy i urządzenia pomiarowe oraz elementy wykonawcze automatyki z uwzględnieniem zastosowania w przemyśle.
Energy-Team - systemy monitoringu energii i mediów - zastosowanie w zakładach przemysłowych.

W dniach 04-05.02.2010 w Rewalu odbyła się konferencja tematyczna poświęcona kilku zagadnieniom z uwzględnieniem zastosowań w przemyśle. Przedstawiono możliwości i korzyści wynikające z montażu i obsługi systemów monitoringu energii elektrycznej i innych mediów. Mówiono o zaletach i realnych zyskach wynikających z użytkowania systemów monitoringu. Zaproszeni goście z uwagą uczestniczyli w całej konferencji - wszyscy byli przekonani, że mówimy o rzeczach ważnych dla ich firm. Mamy nadzieję, że dzięki nam polskie firmy, przemysł będą bardziej uwrażliwione na efektywność energetyczną. Zachęcam do pobrania z naszej strony prezentacji z powyższej konferencji.25.01.2010

Zużycie energii w czasie mrozów

Z powodu fali mrozów w całej Europie, zużycie energii elektrycznej znacznie wzrosło. Z tego powodu około jedna trzecia Brytyjczyków zastanawia się nad zmianą taryfy i dostawcy energii elektrycznej.

Według Informacyjnej Agencji Radiowej, zainteresowanymi zmianami jest aż 31 procent obywateli Zjednoczonego Królestwa. Znacznie wzrosło zużycie energii cieplnej, ale jednocześnie też energii elektrycznej, gdyż część osób posiada ogrzewanie elektryczne, lub dodatkowo dogrzewała pomieszczenia grzejnikami elektrycznymi. Uzyskiwanie ciepła z takich grzejników, jest jednym z najdroższych rozwiązań, dlatego stosowane jest doraźnie.

W Polsce, możliwością zmiany dostawcy energii elektrycznej zainteresowani są w większości odbiorcy przemysłowi. Okazuje się, że przy racjonalnej gospodarce energetycznej w sektorze handlu i usług, potencjalne oszczędności wynoszą 20%, w przemyśle do 10-20%. Korzyści finansowe wynikające z dopasowania taryfy energetycznej, macy zamówionej oraz zawarcia korzystnej umowy z dostawcą, uwidaczniają się w dłuższym przedziale czasu. Wszelkie zmiany powinny być podparte długoterminowymi obserwacjami i analizami.


IAR

22.12.2009

Energy Team na targach POLEKO 2009

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2009, Energy Team zaprezentował swoją ofertę. Główne hasło targów brzmiało: "Technika dla klimatu Ziemi", które idealnie odzwierciedla cel naszych działań.

Podczas targów spotkaliśmy się z zainteresowaniem zarówno ze strony przedsiębiorców jak i samorządowców. Coraz więcej osób uświadamia sobie, że ceny energii nie będą malały, a zużycie stale rośnie. Dyrektywy Unii Europejskiej nakazują państwom członkowskim redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20% do roku 2020 oraz zwiększenie efektywności energetycznej również o 20% (za rok bazowy przyjęto rok 1990). Dla Polski jest to zadanie szczególnie trudne, gdyż prawie cała energetyka oparta jest na paliwach kopalnych emitujących ogromne ilości gazów cieplarnianych. Dodatkowo, pojecie efektywności energetycznej nie jest głęboko zakorzenione w świadomości społeczeństwa, przez co często trudno jest przełamać barierę niechęci wprowadzania nowinek technologicznych. W przypadku braku jakichkolwiek działań, rośnie zużycie energii, rosną rachunki za energię i coraz większe szkody ponosi środowisko naturalne. Aby temu przeciwdziałać można po prostu wyłączać odbiorniki, ale kto zechce siedzieć w zimnym i nie oświetlonym domu? Są inne ścieżki, znane od lat oraz nowe bardziej efektywne. To od nas zależy czy będziemy potrafili je skutecznie wykorzystać. Stan środowiska naturalnego bez zahamowania negatywnego oddziaływania człowieka nie poprawi się, a im dłużej odkładamy to na później, tym większą cenę trzeba będzie zapłacić za próbę jego naprawy.

Nasze stoisko:28.10.2009

Długoterminowe planowanie podwyżek za energię elektryczną

Jak podaje Rzeczpospolita na swoim portalu internetowym www.rp.pl, Urząd Regulacji Energetyki chce zmobilizować przedsiębiorstwa energetyczne do zwiększenia nakładów na inwestycje. Proponuje złagodzenie restrykcji przy ustanawianiu cen za energię dla gospodarstw domowych, jeśli koncerny energetyczne zwiększą nakłady finansowe na modernizację swojej infrastruktury:

"Projekt ma być opracowany do końca roku. Wtedy szef URE zamierza go zaprezentować ministrowi gospodarki. Do wejścia propozycji w życie niezbędna jest jednak zmiana prawa energetycznego. Najwcześniej mogłoby się to stać wiosną 2010 r. Dopiero wtedy URE mógłby zawierać konkretne porozumienia ze spółkami energetycznymi.

Według ekspertów pomysł jest o tyle ciekawy, że firmy od dawna narzekają na ograniczenie przez URE możliwości podwyżek cen energii. Równocześnie nie mogą przewidzieć cen energii w kolejnych latach, wiec też trudno im planować przychody i inwestycje. Tym bardziej że nadal nie wiadomo, kiedy dojdzie do całkowitego uwolnienia cen energii."

Podwyżki cen energii są nieuniknione. Polski system energetyczny jest niedoinwestowany. Starzejące się sieci oraz moce wytwórcze muszą być zastąpione nowymi. Dodatkowo rośnie zużycie energii. Coraz częstsze kaprysy pogody powodują rozległe awarie pod postacią zerwanych sieci energetycznych. Bez zwiększenia nakładów na energetykę bezpieczeństwo dostaw prądu niestety nie zwiększy się. Dlatego to od nas będzie zależało czy rachunek za prąd wzrośnie i o ile.


Cały artykuł można przeczytać tutaj

12.10.2009

Nowa domena internetowa Energy Team!

Już jest aktywna nasza nowa domena internetowa www.energyteam.eu.
Dzięki załączonej mapce można wybrać lokalizację i wejść na odpowiednią stronę naszej firmy.02.10.2009

Inteligentne opomiarowanie coraz bliżej

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki:

"Inteligentne opomiarowanie szansą na poprawę sytuacji konsumentów i przełom technologiczny w energetyce Europejski komisarz. ds. energii popiera inicjatywę Prezesa URE

4 czerwca Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii i Urząd Regulacji Energetyki podpisały Deklarację w sprawie wprowadzenia inteligentnego opomiarowania do polskiego systemu elektroenergetycznego. Od tego czasu do Urzędu wpływają głosy poparcia dla inicjatywy Prezesa URE ze strony organów władz publicznych i samorządowych, instytucji i organizacji branżowych oraz środowisk naukowych.

Poparcie dla deklaracji wyrażają nie tylko instytucje krajowe. Na początku września inicjatywę regulatora z zadowoleniem przyjął Andris Piebalgs, europejski Komisarz ds. Energii. W liście wyrażającym poparcie dla proaktywnych działań Prezesa URE zmierzających do wprowadzenie systemu inteligentnego opomiarowania komisarz Piebalgs podkreślił znaczenie systemu inteligentnego opomiarowania dla wzmocnienia konkurencji na rynku energii i rozwoju energooszczędności. Brak wystarczającej informacji, jakiej nie mogą zapewnić nam stare urządzenia pomiarowe jest przyczynkiem do bierności odbiorców na rynku. Zaradzić temu problemowi mogą inteligentne sieci - stwierdza Piebalgs."

Idea inteligentnego opomiarowania jest niezwykle prosta i skuteczna. Dzięki nowym miernikom instalowanym w naszych domach, dowiemy się ile i kiedy zużywamy najwięcej energii elektrycznej, oraz ile musimy za nią zapłacić. Szczególnie ważne jest to dla osób szukających oszczędności pod postacią rozliczeń w taryfach wielostrefowych, gdzie cena energii pobieranej w dzień różni się od ceny energii pobieranej w nocy. Już trwają prace nad tym, jak ma wyglądać taki smart metering w Polsce.

Korzyści wynikające z inteligentnego opomiarowania są oczywiste. O ile rozwiązanie to już niedługo zostanie wprowadzone do naszych domów, o tyle już teraz można zadbać o to, by monitorować na bieżąco pobieraną energię w przedsiębiorstwach.


23.09.2009

Dlaczego warto mieć dobrze dobraną moc umowną?

Jak podaje portal VERIVOX.PL: "Kara za przekroczenie mocy umownej to 10-krotność stałej opłaty dystrybucyjnej. Stała opłata dystrybucyjna jest naliczana co miesiąc za każdy kilowat (kW) zamówionej mocy umownej. Jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca przekroczy tę wielkość, to zapłaci za moc zamówioną według stawki podstawowej oraz opłatę karną w wysokości 10-krotność opłaty stałej za każdy kW przekroczonej mocy.

W przypadku klientów z Lublina i okolic, którym prąd dostarcza PGE Dystrybucja LUBZEL, przekroczenie mocy umownej o 1 kW oznacza karę umowną wysokości 199,90 zł miesięcznie. Regularne przekraczanie mocy umownej zaledwie o 5 kW miesięcznie w ciągu roku zwiększy wysokość rachunku za energię aż o 11 994 zł."

Widać wyraźnie, że za niewielkie przekroczenie zamówionej mocy kara jest dość spora. Szczególnie dotkliwa dla mniejszych odbiorców, którzy nie wiedzą ile aktualnie mocy elektrycznej wykorzystują.


Cały artykuł i raport o tym, co zrobić by uniknąć płacenia kar można przeczytać tutaj.

21.08.2009

Samorządy też mogą oszczędzać

Samorządy są zobligowane by oszczędzały energię i racjonalizowały rachunki za energię elektryczną oraz inne media (wodę, ciepło, gaz itp.). Może wydawać się to trudne, jednak wcale tak nie jest gdy poznamy dokładnie charakter pobieranej energii, kiedy jest pobierana oraz jak dużo. W energetyce bardzo duże znaczenie mają właśnie te dwa parametry, gdyż dzięki nim możemy dopasować optymalną taryfę energetyczną u naszego dostawcy. Czasami taki prosty zabieg jak zmniejszenie zamówionej mocy oraz zmiana taryfy potrafią dać wymierne korzyści ekonomiczne. Optymalizacja wydaje się być działaniem niezbyt łatwym, jednak jej rezultaty są szybko dostrzegalne. Zmiana taryfy lub dostawcy energii dzięki zasady TPA (ang. Third Party Access) umożliwia wynegocjowanie lepszych cen. Korzyści z tych rozwiązań są długofalowe i w skali roku przynoszą znaczne oszczędności.

Jak podaje "Gazeta Prawna" pionierem w oszczędzaniu w Polsce jest Częstochowa. To właśnie w tym mieście zbadano zużycie wody, energii elektrycznej oraz cieplnej. Po analizie tych danych opracowano i wdrożono odpowiednie działania. Miejsc do poszukania oszczędności jest wiele: budynki administracji samorządowej, budynki oświaty itp., dzięki czemu nawet nie za duże oszczędności jednostkowe sumują się dając odpowiedni rezultat. Oczywiście wszystkie te działania mają swój proekologiczny charakter, a jak wiadomo nic tak nie motywuje do dbania o środowisko jak zaoszczędzone środki finansowe w miejskiej kasie.


Całość artykułu o oszczędnościach w Częstochowie można przeczytać tutaj.

04.08.2009

Kolejny powód do oszczędności - problemy z polska energetyką jądrową

Jak podaje "Dziennik", zmianie uległy plany budowy nowej elektrowni Litewskiej, Ignalina II:
"Litewski Sejm parę dni temu zdecydował, że elektrownię budować będzie nie spółka inwestycyjna LEO LT, ale rząd. Sytuację podgrzała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która dała też do zrozumienia, że projekt Ignalina II w obliczu kryzysu nie jest dla Litwy najważniejszy."

"To bardzo zła wiadomość dla Polski" - mówi nam Mariusz Przybylik, ekspert z firmy doradczej A.T Kearney. Wskazuje na fatalne konsekwencje wstrzymania litewskiego projektu. "Po pierwsze będziemy musieli radykalnie przyspieszyć własne inwestycje w energetykę konwencjonalną, bo gdy wróci koniunktura, zacznie nam brakować prądu. Po drugie stracimy możliwość dostępu do know-how, co utrudni nam budowę własnej siłowni jądrowej" - wylicza ekspert A.T Kearney.

Polska, zainteresowana własną elektrownią jądrową, chce brać udział w budowie elektrowni Litewskiej. Są ku temu dwa powody: z litewskiej elektrowni pozyskalibyśmy około 1200MW i przygotowalibyśmy się do budowy i uruchomienia polskiej elektrowni. Teraz sprawa może się skomplikować, a brakującą energię będziemy musieli zakupić z Niemiec lub Słowacji.

Co możemy zrobić by nie zabrakło prądu i nie podrożał w niedalekiej przyszłości? Zmniejszyć energochłonność przedsiębiorstw i skutecznie zarządzać dostępnymi środkami. Dzięki temu zmniejszymy zużycie prądu we własnej firmie, będziemy płacili mniejsze rachunki za energię, uzyskane oszczędności możemy dowolnie zainwestować, dowiemy się co i kiedy powoduje największe zużycie. Globalnie spowoduje to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i spadek cen energii.


22.07.2009

Zmiany są dobre, gdy są dobrze zaplanowane

Wielu obawia się zmian, szczególnie tych, w których znalezienie optymalnego rozwiązania jest trudne. Jednak korzyści wynikające z trafnego wyboru są tym czynnikiem, który motywuje nas do działania. Coraz więcej firm działających na naszym rynku zaczyna dostrzegać problem ceny energii.

Na szczęście rynek energii w Polsce się rozwija, a jak zauważył "Parkiet", ostatnio nabrał tempa.

"Minęły dwa lata (1 lipca), odkąd gospodarstwa domowe, podobnie jak firmy, mają prawo zmiany sprzedawcy bez ograniczeń. Do dziś sprzedawcę prądu zmieniło zaledwie ponad tysiąc takich odbiorców.

Coraz więcej odbiorców przemysłowych zmienia jednak dostawców prądu. O ile w 2008 roku takiej zmiany dokonały 23 podmioty, o tyle już w I kwartale 2009 roku sprzedawcę zmieniło 127 przedsiębiorców. Tylko w maju zmiany dokonało zaś 90 przedsiębiorców. Z monitoringu prowadzonego przez URE wynika, że ogółem z prawa zmiany sprzedawcy skorzystało dotychczas ponad 1,3 tys. firm. Zmiana sprzedawcy wiąże się często z obniżką opłat lub kilkuletnią gwarancją, że ceny pozostaną bez zmian."

Wyraźnie widać, że nie jesteśmy skazani na jednego lokalnego dostawcę energii. Możemy szukać oferty najbardziej korzystnej dla nas. Możemy negocjować ceny i wybrać to rozwiązanie, które będzie odpowiadało zapotrzebowaniu naszej firmy. Jednak jest pewien problem. Najpierw musimy dokładnie poznać jaki charakter odbioru ma nasza firma, jak rozkładają się obciążenia w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, roku. Taryfy energetyczne różną się między sobą nie tylko ceną jednostkową, ale również przedziałami czasowymi i opłatami stałymi, które ostatecznie wpływają na rachunek za energię. Tylko dokładna analiza zapotrzebowania, pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie. System X-Meter EnergyTeam jest właśnie tym narzędziem, które pozwoli monitorować zużycie energii elektrycznej (jaki wiele innych mediów, takich jak: woda, gaz, powietrze itp.) i da nam wgląd w ten sektor naszej firmy, o którym dotychczas niewiele wiedzieliśmy.


01.07.2009

Druga rocznica uwolnienia rynku energetycznego

Już od dwóch lat nie jesteśmy skazani na jednego sprzedawcę prądu.
1 lipca 2007 roku ostatnia grupa odbiorców - konsumenci w gospodarstwach domowych - zyskała prawo wyboru i zmiany sprzedawcy energii.


Każdy może zmienić sprzedawcę energii

Prawo wyboru sprzedawcy (zwane zasadą TPA - Third Party Access) gwarantuje każdemu odbiorcy, który znajdzie innego partnera w handlu energią, że jego kontrakt zostanie zrealizowany.

Co ważne, zmiana sprzedawcy nic nie kosztuje, a sama procedura zmiany jest stosunkowo prosta i trwa dość krótko (proces zmiany nie powinien przekroczyć 30 dni w przypadku pierwszej zmiany i 14 dni w przypadku kolejnej zmiany sprzedawcy).

Nowy oferent może nas skusić nie tylko ceną, ale także innymi warunkami umowy: np. gwarancją stałej ceny, innym okresem rozliczeniowym, lepszą obsługą lub oferując dbającym o środowisko więcej energii proekologicznej.

Do odbiorcy należy zawarcie umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą i rozliczenie się ze starym sprzedawcą. Wszystkie pozostałe formalności, łącznie z wypowiedzeniem umowy staremu sprzedawcy, może wykonać nowy sprzedawca, który zostanie przez nas do tego upoważniony.


Zmiana sprzedawcy w liczbach

Mimo uproszczeń i skrócenia procedur przez Prezesa URE ciągle jeszcze niewielu odbiorców indywidualnych skorzystało z możliwości zmiany sprzedawcy energii. Wynika to między innymi ze strategii koncentracji obrotu energią w grupach kapitałowych, która jest korzystna dla grup, ale ogranicza rozwój konkurencji.

Do dziś sprzedawcę zmieniło ponad 1000 odbiorców w gospodarstwach domowych. Jednak ogromną dynamikę zmian sprzedawców obserwujemy w segmencie odbiorców dużych i komercyjnych. O ile w 2008 roku takiej zmiany dokonały 23 podmioty, to już w pierwszym kwartale 2009 roku sprzedawcę zmieniło 127 przedsiębiorców. Tylko w maju br. zmiany dokonało zaś 90 przedsiębiorców. Z monitoringu prowadzonego przez URE wynika, że ogółem z prawa zmiany sprzedawcy skorzystało ponad 1300 odbiorców - zarówno w gospodarstwach domowych jak i odbiorców komercyjnych (grupy A,B,C).

Wzrost ten jest skutkiem nadwyżki podaży energii na rynku oraz aktywnego udziału odbiorców przemysłowych w poszukiwaniu tańszej energii. Warto się uaktywnić i poszukiwać ofert korzystniejszych cenowo, renegocjować obecnie zawarte umowy. Regulacja nigdy nie będzie równie skuteczna jak rynek - a do tego, żeby rynek się rozwijał niezbędny jest aktywny udział odbiorców poszukujących korzystnych dla siebie ofert - podkreśla dr Mariusz Swora, Prezes URE.

Także gminy stają się aktywnymi uczestnikami rynku energii. Dla samorządów zmiana sprzedawcy jest szansą na pozyskanie tańszej energii i oszczędności w budżecie gminy. Dobry przykład daje Urząd Miasta Częstochowy, który świadomie realizuje politykę zrównoważonego rozwoju gospodarki energetycznej. Koszty zakupu energii spadły o 10% już w pierwszym przetargu na zakup energii przeprowadzonym przez ten Urząd.


Urząd Regulacji Energetyki

20.06.2009

EnergyTeam na targach ITM Poland

W dniach 16-19.06.09 można była nas spotkać na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach imprezy ITM Poland, na stoisku firmy Astat. W czasie słabszej koniunkury na rynku, coraz więcej firm szuka oszczędności. Zazwyczaj pojawienie się hasła "oszczędności" kojarzy się negatywnie. Z naszym systemem X-Meter Energy Team, oszczędności pojawiają się automatycznie. Już samo zwizualizowanie poboru energii elektrycznej wymusza racjonalizowanie zużycia. Dzięki naszym doradcom w prosty i tani sposób znajdą Państwo optymalne rozwiązanie dla Siebie.Nasz X-Meter Mobile, Przenośna wersja analizatora X-Meter Energy Team
na targach MACH-TOOL


23.05.2009

Expopower 2009

Targi, targi i jeszcze raz targi. Tym razem w stolicy Wielkopolski na wystawie Expopower.
Ta impreza już nieco różniła się od poprzedniej. Nie tylko lokalizacja i tematyką (tutaj był szczególny nacisk na szeroko rozumianą energetykę), ale teraz znaczna część spotkań była wcześniej zaplanowana. Teraz rozmowy były już bardzo szczegółowe, przez co mogliśmy już dokładnie omówić problemy z jakimi borykają się nasi potencjalni partnerzy i przyszli użytkownicy systemu X-Meter.Stoisko firmy Astat podczas budowy.


03.04.2009

Warszawa zdobyta! Automaticon 2009

Nasze pierwsze Targi!
W dniach 31.03.-02.04.2009 pokazaliśmy światu nasz nowy system monitorowania energii X-Meter Energy Team na targach Automaticon 2009 w Warszawie. Jako, że początki bywają trudne oraz to, że wyjątki są potwierdzeniem reguł, nasz start był udany. Z dużą radością i zdziwieniem przyjęliśmy fakt o znacznym zainteresowaniu wielu osób naszym rozwiązaniem. Wydawać, by się mogło, że takie hasła jak: monitoring i optymalne wykorzystanie energii, stały podgląd obciążeń i parametrów w sieci elektrycznej są w naszym kraju dopiero odległą przyszłością, a tu okazuje się, że temat jest dość szeroko znany. Może nie aż tak szczegółowo, ale coraz więcej osób, firm zaczyna zastanawiać się, jak oszczędzić środki, które można przeznaczyć na inne ważniejsze cele. Podczas targów Automaticon nasi doradcy odbyli wiele rozmów, pomimo nielicznej reprezentacji naszego Energy Teamu! Wiemy, że każda nowość napotyka opór, tym bardziej gdy jest to coś dotąd nie spotykanego w kraju. Jednak wierzymy, że w dobie wymogów dbania o środowisko, redukowania kosztów w firmach oraz monitoringu wszelakich mediów nasze rozwiązanie idealnie się sprawdzi.